Svečana obljetnica 125. godina neprekidnog djelovanja

P1020951Ove subote 22.11.2014. g.  svečanom proslavom Dobrovoljno vatrogasno društvo Vinica obilježilo  je 125 godina neprekidnog dobrovoljnog djelovanja,zaštite i spašavanja ljudi i imovine.

Velika svečanost započela je jutarnjom svetom misom za sve žive i preminule vatrogasce. Nakon mise velika radost za sve prisutne; vinički župnik prečasni Valent Posavec, blagoslovio je  navalno vatrogasno vozilo marke MAN,  4×4, 285 ks sa kabinom za 9 vatrogasaca iz 2004.g.  a načelnik općine Vinice Marijan Kostanjevac svečano je uručio ključeve  zapovjedniku DVD-a Vinica Ivici Bolteku.

Zapovjednik Društva zahvalio se Načelniku i poručio da će novo navalno vozilo većih operativnih mogućnosti, uvelike doprinijeti u zaštiti ljudi i imovine na području općine Vinica, kao i šire.

Nakon mise prisutni vatrogasci uputili su se na mjesno groblje do centralnog križa, gdje su položili cvijeće i zapalili svijeće za sve preminule vatrogasce i žitelje općine Vinica.

Popodnevni dio svečanosti započeo je postrojavanjem ešalona za doček vatrogasnih društava Gornjeg Ladanja i Donjeg Vratna s područja Općine Vinica, kao i ostalih predstavnika Dobrovoljnih vatrogasnih društava  iz Gornjeg Vratna,  Križovljan-Cestice, Lovrečan -Dubrave, Gradišća, Maruševca, Donjeg Ladanja, Vidoveca, Klenovnika, Petrijaneca, Strmeca Podravskog, Sviboveca. Iz susjednog međimurja stigli su predstavnici DVD Totoveca, a iz Slovenije predstavnici PGD Maribor –Studenci.

Ovim putem zahvaljujemo se na primljenim poklonima od strane DVD-va; Strmec Podravski, Svibovec Podravski, Totovec, PGD Maribor –Studenci a posebno                  g. Andreju Švogeru na velikoj slici članova društva povodom visoke obljetnice.

Ispred Vatrogasnog doma u Vinici, zamjenik zapovjednika Društva Darko Kornet postrojio je svečani ešalon vatrogaskinja i vatrogasaca i u pratnji Puhačkog orkestra zavičajnog društva Viničkog kraja  i visokih uzvanika, donatora i predstavnika udruga sa područja općine Vinica, predvodio ešalon u dvoranu veliku općine Vinica.

Svečanu obljetnicu Društva vodio je Ivica Lazar zamjenik predsjednika, a na početku sve prisutne vatrogasce i goste pozdravio je predsjednik Društva Robert Kovačić.  Tajnik DVD-a Miroslav Kelemenić u svom govoru je istaknuo najvažnije događaje iz  na 125 godina duge povijest DVD-a Vinica. Govor tajnika popraćen je video prezentacijom događaja  iz povijesti društva.

Prisutnima su se prigodnim riječima također obratili i predsjednik vatrogasne zajednice Varaždinske županije Nedeljko Vukalović, župan Predrag Štromar, Izaslanik Hrvatske vatrogasne zajednice – počasni predsjednik Teodor Fricki, a na kraju u ime generalnog pokrovitelja općine Vinica i načelnik Općine Marijan Kostanjevac.

Nakon prigodnih riječi slijedilo je uručenje odlikovanja najzaslužnijim članovima DVD Vinica. Predsjednik Vatrogasne zajednice općine Vinica Robert Kovačić uručio je:

1. Brončana  vatrogasna plamenica: Nikola Leskovar, Siniša Komes, Dalibor Herceg, Saša Sabati, Tomica Leskovar i Dario Kovačić
  2. Brončanu vatrogasna medalja: Ivica Boltek, Miroslav Kelemenić, Darko Kornet; Ivica Lazar; Dražen Punčec, Ivan Krajnc, Robert Rudančić, Verbič Štefan i Josip Cestar- posthumno

Nakon slikanja, Predsjednik vatrogasne zajednice Varaždinske županije Nedeljko Vukalović uručio je:

1. Srebrna vatrogasna plamenica: Ivica Boltek, Miroslav Kelemenić, Dubravko Galeković, Miljenko Bek, Stjepan Hrgar, Vinko Prizl i Ivica Hrgar
  2. Srebrna vatrogasna medalja: Marijan Milec, Ivica Strelec i Vlado Dobrotić

Na kraju svečanosti dodjele odlikovanja počasni predsjednik Hrvatske vatrogasne zajednice Teodor Fricki uručio je najviša odlikovanja:

1. Zlatnu vatrogasnu plamenicu primili su: Josip Boltek i Vlado Žmegać
  2. Vatrogasno odličje za posebne zasluge primio je Ivan Hrgar, koji se u ime laureata obratio nazočnima.

Nakon što su vatrogasci primili odličja, predsjednik Društva se zahvalio pravnim i fizičkim osoba koje su na bilo koji način pomogle rad društva i organizaciju svečane obljetnice, te je u ime Društva nagradio:

1. Brončane donatorima Proslave: Pizzeria 4M,  Pekara Petra, g. Tomica Kovačić, g. Ivan Galeković, g. Božidar Šipek iz Vinica Brega, g. Stjepan Trstenjak
  2. Srebrne donatore proslave: TOMO d.o.o.,  TRGOVINA TABAN,  POLIKLINIKA GALEKOVIĆ JOSIP I MARKO GALEKOVIĆ, MANATEKS g. Lazar Marko; g.TOT STJEPAN; g. BUŽANIĆ VLADO
  3. Zlatne donatore proslave: VIS KONFEKCIJA, VATROGASNA ZAJEDNICA VARAŽDINSKE ŽUPANIJE, AUTOBUSNI PROMET, COPY CENTAR HABULAN, HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA; BRATOVČAK obrt za prijevoz i usluge,  GK GRUPA Varaždin i g. MARIJAN MATIJAŠEC

Na kraju svečanosti predsjednik društva Robert Kovačić zahvalio se najzaslužnijim fizičkim i pravnim osobama koje su pomogle u nabavi navalnog vatrogasnog vozila marke MAN,  4×4, 285 ks sa kabinom za 9 vatrogasaca iz 2004.g. za potrebe DVD Vinica, te je uručio Plakete: CAKI TRANS – g. Bregović Stjepan, VARAŽDINSKA ŽUPANIJA, župan Varaždinske županije g. Predrag Štromar, VATROGASNA ZAJEDNICA OPĆINE VINICA, Načelnik općine Vinica g. Marijan Kostanjevac  i GENERALNOM POKROVITELJU nabave vozila Općini Vinica koja je osigurala veći dio financijskih sredstava.

Na kraju proslave Puhački orkestar zavičajnog društva Viničkog kraja pod ravnanjem prof. Navoja izveo je nekoliko skladbi a članovi Društva organizirali su domjenak za sve sudionike proslave visoke obljetnice.

još o tome:

Općina Vinica